WYDARZENIA
LWÓW 2019
WIZYTA GDAŃSKIEGO CHÓRU NAUCZYCIELSKIEGO WE LWOWIE
w dniach 15 lipca do 19 lipca 2019
Wyjazd chóru do Lwowa umotywowany był pragnieniem zaśpiewania w tym pięknym mieście, ale także znalezienia się w samym środku największego na świecie zespołu polskiej architektury zabytkowej jaki powstał przez wieki we Lwowie.

Chór przed ołtarzem głównym w Bazylice Archikatedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwana Katedrą Łacińską, gdzie uczestniczyliśmy w odprawianej w języku polskim Mszy Świętej oprawiając ją muzycznie. Po jej zakończeniu odbył się nasz koncert muzyczny złożony z 2-óch części. Pierwsza obejmowała pieśni sakralne śpiewane w językach polskim, ukraińskim i łacińskim. Druga część złożona była z pieśni ludowych śpiewanych w języku polskim, a także kaszubskim. Być może pierwszy raz w wiekowej Katedrze Łacińskiej rozległ się śpiew w języku kaszubskim.
Koncert nasz trwał ok. 45 min. i spotkał się z gorącym przyjęciem przez zgromadzonych parafian i gości. My, chórzyści, także nie byliśmy wolni od emocji uświadomiwszy sobie, że śpiewamy w Katedrze, w której w XVII w. Król Jan II Kazimierz składał Śluby Lwowskie, a Król Polski Stanisław Leszczyński otrzymał w niej chrzest.
Następnie zwiedzamy miasto, jego budowle, poznajemy historię:

W Katedrze Ormiańskiej ufundowanej przez Ormian w II poł. XIV w. Dowiedziawszy się, że na dachu katedry wznosi się kopuła wypełniona glinianymi naczyniami (przypuszczalnie dla polepszenia akustyki) - postanawiamy przekonać sie o tym śpiewając.

Przed Kościołem Dominikanów, jednym z najwspanialszych barokowych zabytków, skąd po wojnie przeniesiony została do Gdańska Cudowny Obraz Matki Bożej Zwycięskiej.

Na tle Opery Lwowskiej, dzieła sztuki architektonicznej.

Z kopca podziwialiśmy malowniczy widok Lwowa.
Na Cmentarzu Orląt

Nawiedzenie Cmentarza Łyczakowskiego oraz Cmentarza Obrońców Lwowa było dla nas ogromnym przeżyciem duchowym.
Udaliśmy się także w okolice Lwowa:

W Poczajowie, w prawosławnym sanktuarium Maryjnym , chórzystki (bowiem tylko kobiet to dotyczy) dopiero dodatkowo przyodziane mogły wejść na teren sanktuarium.

W ogrodzie Monastyru Bazyliańskiego w Krechowie
Ponadto Krzemieniec, Królewskie Miasto Żółkiew a w nich wiele polskich pamiątek.
We Lwowie poznajemy również smaki kuchni ukraińskiej podczas uroczystej kolacji przy muzyce „ na żywo”.

Nie sposób było udokumentować zdjęciami wszystkiego co zobaczyliśmy we Lwowie. Opuszczamy Lwów pełni duchowych przeżyć, bogatsi w historyczną wiedzę i szczęśliwi, że spełniliśmy nasze marzenie wystąpienia z koncertem muzycznym w tym pełnym polskich śladów mieście.
Oprac.: Kasia FRIEDRICHOWICZ